Jak dobrze wybrać telefon komórkowy?

2. łączenie telefonu z innymi urządzeniami, smsy, transmisja danych


komórka płaskaKomórkaTelefon komórkowyAparat telefonicznyaparat kompaktowy na 2 baterie
Strona główna

1.Bateria  2.Łączność  3.Ergonomia  4.Wyświetlacz  5.Możliwości  |
Ranking producentówZobacz także:
Główne zadanie telefonu to transmisja głosu. Warto pamiętać jednak i o ichnych sposobach komunikowania. Poniżej przedstawiamy krótki opis technologi, oraz uwagi ich dotyczące.
 1. Transmisja danych,a co za tym idzie możliwość czerpania z zewnętrznych zasobów (czy to Internetu czy jeszcze innych) to również nieodłączny element telefonu komórkowego w dzisiejszych czasach. Operatorzy zazwyczaj naliczają opłaty za korzystanie z tego rodzaju transmisji za ilość przesłanych danych a nie za czas.
  • HSDPA (High Speed Downlink Packet Access) - standard przesyłania danych w telefonii komórkowej 3-ej generacji (UMTS). Komórka dziś kupowana powinna być wyposażona w obsługę tego starndardu.
  • GPRS (General Packet Radio Service) to nic innego jak transmisja pakietowa danych, która w przypadku technologii GSM, pozwala na korzystanie z Internetu i przesyłanie strumieniowych transmisji dzięwku i obrazu. Właściwie nie ma dziś komórki bez obsługi GPRS. Prędkości uzyskiwane za pomocą GPRS to 30 - 80 kb/s.
  • Wi-Fi (Wireless Fidelity) to standard bezprzewodowych sieci komputerowych. Bardzo popularny i szeroko rozpowszechniony dzięki powstającym jak grzyby po deszczu HotSpotom (miejscom gdzie za pomocą tej technologi oferowany jest dostęp do Internetu). Wi-Fi to niewątpliwie duuuuży plus.
  • Edge (Enhanced Data Rates for Global Evolution) to również transmisja pakietowa, która w teorii pozwala na pedkość przesyłu rzędu 473,6 kb/s. Większość Polskich operatorów wspiera transmisję poprzez EDGE oferując specjalne karty PCMCIA do laptopów. Istotnym problemem technologii EDGE jest wysokie opóźnienie przesyłanych danych nawet 1 s (wideo konferencje i połączenia głosowe nie są tutaj możliwe) jest to standard oparty o sieć GSM.
  • CSD (Circuit Switched Data) jedna z pierwszych technologii GSM służąca do przesyłania danych. Na tyle stara technologia, że każda komórka powinna ją wspierać. Jednak prędkości jakie uzyskamy to jedynie 9,6 kb/s. Starszy brat CSD, HSCSD - High Speed Circuit Switched Data pozwala na przesyłanie danych z prędkością 14,4 kb/s lecz i to nie jest rewelacją.
 2. Wiadomości SMS każdy telefon potrafi obsługiwać popularne SMS`y, lecz:

  ! Uwaga: Niektóre telefony wysyłają polskie znaki w formacie UTF-8. Aparat zamiast zmieniać w momencie wysyłania wiadomości litery ę na e, ą na a itd. wysyła je bez zmian. Skutkuje to tym, że wiadomość zawierające polskie ogonki może składać się ze znacznie mniejszej liczby znaków niż standardowe 160. Jest to wybitnie niesprzyjająca cecha telefonu, której czasami nie da się wyłączać (w niektórych modelach istnieje wybór trybu wysyłania znaków narodowych). Zmusza ona do korygowania każdego słowa podpowiadanego przez słownik T9. Warto spytać sprzedawcę o to przed kupnem telefonu.

 3. Interfejsy tefonu, czyli jak i z czym można połączyć telefon. Takie możliwości przydają się przy przegrywaniu danych na inne urządzenia przenośne, na komputer, drukarkę.
  • Irda to inaczej port podczerwieni. Urządzenia komunikują się poprzez niewidoczne światło. Choć nie tak nowoczesny jak Bluetooth miło gdy słuchawka ma możliwość łączenia przez podczerwień.
  • Bluetooth to technologia bezprzewodowej komunikacji na krótkich dystansach. Jest to nowocześniejszy standard niż Irda, gdyż do komunikacji urządzenia nie muszą siebie widzieć (nie jest konieczne by -tak jak w Irda-wiązka światła musiałaby być skierowana). Warto by komórka była wyposażona w Bluetooth gdyż daje to możliwość dokupienia bezprzewodowego zestawu słuchawkowego do telefonu.
  • poprzez kabel ostatczny sposób łączenia telefonu z komputerem. Każdy telefon da się tak połączyć z PC, choć czasami bywa to uciążliwe.Warto zatem zwrócić uwagę by telefon miał choć jeden z dwóch powyższych interfejsów.Irda · Bluetooth · Wi-Fi · GPRS · CDS · HSDPA
Poleć nas znajomym:
© 2006-2021 wieszwszystko.com - serwisy informacyjne.
Powielanie, kopiowanie treści serwisu w jakiejkolwiek formie bez zgody autora zabronione.
Uwagi, sugestie, pytania ->